Akademi Haber

Yuvam Kız Öğrenci Yurdu Aydın

Adnan Menderes Üniversitesi'ne Teknokent kuruluyor.


Teknokent çalışmaları hakkında bilgi veren Bircan, Teknokent'in kurulması için başvuru dosyasını son yönetmeliğe göre hazırlayıp Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na gönderdiklerini kaydetti. Bakanlık bünyesindeki Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü'nün dosyayı inceleme aşamasında olduğunu ve onay çıkmasını beklediklerini dile getiren Bircan, “Teknokent'in kurulması için Bakanlar Kurulu'ndan da Şubat veya Mart ayı gibi karar çıkmasını bekliyoruz. Olurun gelmesi ile Mühendislik Fakültemizin arkasındaki alanda Teknokent'in kurulması noktasında çalışmalara başlayacağız. Teknokent ilimizin sanayisinin gelişmesi için sanayici-üniversite işbirliğinde büyük rol oynayacak” dedi 

Rektörümüz Prof. Dr. Bircan, öğretim elemanlarının Üniversite Yönetim Kurulunun izni ile yaptıkları araştırmaların sonuçlarını ticarileştirmek amacı ile Teknokentte şirket kurabileceğini, kurulu bir şirkete ortak olabileceğini veya bu şirketlerin yönetiminde görev alabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bircan, bu vesileyle akademik bilginin ticari bir ürüne dönüşeceğinin altını çizerek Teknokentimizin Üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Üniversitemiz Merkez Kampüste kurulması planlanan Teknokent, 32 bin 610 metrekare alana kurulacak. Teknokentler, yeni fikir ve buluş sahiplerinin başarılı olabilmeleri için büyük ve küçük şirketlerin, yeni girişimcilerin ve akademik personelin iyi tasarlanmış uygun bir çalışma ortamı sunan bir yaşam ve yerleşim yerinde bir araya gelerek üniversite ve sanayi iş birliği sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Ayrıca teknokent;  bilim ve teknoloji alanındaki buluşları ve gelişmeleri girişimciler ve bilim adamları aracılığıyla, sanayi alanına aktarmak için bir araç olarak görülüyor.

Üniversitemizin önderliğinde kurulacak Teknokent, AR – GE ve inovasyon çalışmalarına zemin hazırlayarak üniversite – sanayi işbirliğinde adımlar atılmasında etkin ve itici bir güç olacak. Bununla beraber ulusal ve uluslararası yatırımcıların aynı çatı altında çalışılabilmesine imkân sunulacak.

Adnan Menderes Üniversitesi teknokenti ile daha iyi başarılara imza atmaya devam edecektir.

Aydındaki özel yurtlar

Resimler