Akademi Haber

Yuvam Kız Öğrenci Yurdu Aydın

Beslenme Alışkanlıkları


Beslenme Alışkanlıkları


Teknolojik gelişmelere bağlı olarak insanlar doğal yollardan elde ettikleri besinlerin yanında endüstriyel yollarla besinlerini üretebilecek konuma gelmişlerdir. Bu durum endüstriyel yiyeceklerin çoğalmasına, doğal besinlerin daha az tüketilmesine neden olmuştur. Teknolojinin hızla gelişmesi sonucu insanların günlük aktivitelerine bağlı olarak beslenme alışkanlıkları değişiklik göstermiştir. Bu alışkanlıklar bölgeler, ülkeler ve hatta şehirlerarasında bile değişiklik arz ediyor. Örneğin kentleşmenin yoğun olduğu kalabalık şehirlerde dışarıda yemek yeme veya eve yemek siparişi verme daha fazla görülmektedir. Bu oran bekarlarda, gençlerde ve çocuksuz ailelerde daha fazladır.

Türkiye’de beslenme alışkanlığı nasıldır?

Yapılan araştırmalar sonucu geleneksel ve kemikleşmiş bir beslenme alışkanlığından söz edilebilmektedir. Yemek öğünlerinin düzenli olmadığı, düzenli kahvaltı yapılamadığı ve yemeye vakit ayrılamadığı görülebilmekte. En çok tüketilen gıdalar ekmek, peynir ve zeytin olarak görülüyor. Ara öğün alışkanlığı tost, simit, börek ve bisküvilerden oluşuyor. İçecek alışkanlıklarında ise en tepede çay, kahve ve ayran var.

Düzenli beslenme alışkanlığı nasıl olmalıdır?

Dört temel besin grubu; süt grubu, et grubu, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubu olarak sıralanmaktadır. Temel besin gruplarından orantılı olarak tüketilmesi gerekiyor. Tek gruba yönelik beslenilmemeli, hazırlanan beslenme programlarında %60 karbonhidrat, %20 protein, %20 yağ ve günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Bu besinler mümkün olduğu kadar doğal yollarla üretilmiş olmalıdırlar. Günlük öğün sayısı 5 olmalıdır.

Düzenli beslenme alışkanlıkları kazanmak için en temelde yapılması gereken günlük kalori hesabı konusunda bilinçlenmektir. Teknolojinin en fazla gelişmiş olduğu ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla görülen obezite hastalığı nedeniyle insanların hızlı bir bilinçlenme çabasına girdikleri görülmektedir. Düzenli egzersizlerle ve besin öğelerinin dengeli tüketimiyle birlikte daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak mümkün oluyor. Bu sayede hareketli ve kuvvetli bir bedene,  çalışmaya ve yaratıcılığa açık zihinsel bir yapıya ve daha huzurlu bireylere dönüşmek mümkün.